Witaj w Szpolu!

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą studentów z Uniwersytetu Śląskiego, których połączyła miłość do pisania. Każdy z nas wkłada w swoje teksty kawałek siebie, co sprawia, że prezentowane tu utwory są unikatowe i niepowtarzalne. „Szpola” tworzą ludzie o różnorodnych zainteresowaniach i wielu talentach, dlatego każdy Czytelnik znajdzie tu coś dla siebie – poczynając od różnych form sztuki, a na rozmaitych gatunkach kończąc.

Ten projekt powstał dzięki pasji, chęci rozwoju i wspólnej determinacji. Mamy nadzieję, że nasze teksty przyniosą Czytelnikom rozrywkę, emocje, nowe informacje, a także refleksje dotyczące świata i nas samych.

Manifest

Na zewnątrz kaleczymy się o ostre kąty algebry i rozbijamy się o alfabet kodu zero-jedynkowego. Świat rządzony przez słowa, a nie literaturę, imituje ją poprzez iluzję matematycznej ścisłości i obiektywności. Uwalniamy zatem chaos – pozornie ujarzmiony pękającymi w szwach systemami różniczek i całek.

Nie dopuścimy do zapomnienia humanistyki, królowej nauk.

Chcemy być kreatorami nie marzeń, a celów – być tymi reprezentantami pokolenia, których obawiają się apologeci antyestetycznego i antytwórczego statusu quo. Ożywiamy literaturę, będącą surową interpretatorką świata.

Nigdy nie zgodzimy się na bycie obserwatorami – razem działamy i wykorzystujemy naszą radykalną empatię do patrzenia tam, skąd inni odwracają wzrok. Wierzymy w inkluzywny język i intersekcjonalność. Niezrozumiani piszemy dla  niezrozumianych. Nadwrażliwością odpowiadamy na niewrażliwość świata.

Pisząc, chcemy życia, które oznacza „więcej, wyżej, ważniej”.

Napędza nas nienasycony głód tworzenia – w końcu literatura jest niewyczerpywalna. Wierzymy, że kolektywny Ruch Społeczeństwa Artystycznego jest odpowiedzią na System Konsumpcyjnej Produktywności. I wierzymy, że słowa są transkrypcją naszych myśli – najpełniejszym wyrazem jestestwa każdego pisarza.

Czym dla nas jest ten projekt?

Jak działa nasza strona?

Są trzy sposoby na poruszanie się po szpol.pl: wyszukiwanie poprzez hashtagi, tradycyjne szukanie po sekcjach oraz wyszukiwanie tekstów danych autorów. Jeśli interesują Cię konkretne gatunki, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiedni hashtag, np. #groza, #fantasy, #społeczne. 

Gdy bardziej zależy Ci na formie niż gatunku, wystarczy kliknąć w odpowiednią zakładkę na pasku głównym – w sekcji „teksty artystyczne” znajdziesz utwory prozą i poezję, natomiast w „Maruderach” znajdziesz szeroko pojętą publicystykę (felietony, recenzje, krótkie reportaże itp.). Kiedy zainteresują Cię teksty wybranego autora, wystarczy kliknąć w jego imię pod danym tekstem, a ukaże Ci się lista wszystkich tekstów stworzonych przez tę osobę.