Redakcja

Agata Gołąbek 

(ona/jej)

Redaktorka naczelna Szpola 

Absolwentka dwóch kierunków humanistycznych, redaktorka naczelna magazynu „Szpol” i przewodnicząca zespołu korekty w magazynie „Biały Kruk”. Wielbicielka wszystkiego, co tajemnicze i przerażające. Kiedyś marzyła wyłącznie o zostaniu pisarką, dziś sama nie wie, co przyniesie jej przyszłość. Uzależniona od kupowania książek i podziwiania ich na swoim regale (z czytaniem bywa różnie). Interesuje się grozą, feminizmem, kwestiami społecznymi, a kobiety demoniczne to jej badawczy kink.

Anita Głowacka 

(on_a/jej_go)

Zastępca redaktorki naczelnej / Redaktor sekcji publicystycznej Grafik (Facebook) 

Redaguje i poprawia to, co inni
piszą, ale i sam_a pisze (głównie poezję). Absolwent_ka filologii polskiej oraz
twórczego pisania i marketingu wydawniczego. Współtworzy magazyn Szajn. Napędza
ją_go gniew, który wykorzystuje w swojej twórczości – w krótkich formach
publicystyczno-edukacyjnych, bo nie lubi żyć w wyzyskującym i pozbawionym
empatii systemie.
Just
your typical whimsigothic chronically online tormented neurotic witch
. Dla przyjaciół Anot.

 

Anouk Niko Herman

redaktorze sekcji poetyckiej / GRAFIcze (instagram)

Osoba niebinarna, pisarcze, poetko, autorze
zbioru right into pod tramwaj. Interesuje się magią, modą i myszami,
kocha internet oraz kolor różowy. Publikowało m.in. w Czasie Kultury, Dumie i
Stonerze Polskim. Zbiera pluszowe torebki. Szczęśliwa
liczba: 27. Ulubione filozofki: Val Plumwood i Angela Davis.

Karolina Czarnecka

Redaktorka sekcji prozatorskiej

Mogłaby być pisarką, ale wolałaby być na przykład kaczką. Nie potrafi się zdecydować, czy woli światło dzienne, czy światło nocne, ale na pewno lubi słońce bardziej od księżyca, bo księżyc jest zawsze, a słońce tylko czasami (im więcej, tym lepiej). Przewodniczka niedowidzącego psa, literaturoznawczyni in spe, promotorka Gorzowa Wielkopolskiego (ale jej za to nie płacą).

Współpracują z nami

MATEUSZ P. BARCZYK

REDAKTOR SEKCJI PROZATORSKIEJ / korektor

Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania aktor, z zawodu redaktor. Twórca amatorskich spektakli teatralnych, propagujący teatr improwizowany. Pisze prozę, poezję oraz teksty krytycznoliterackie. Miłośnik fantastyki. Autor powieści Kres (2016) oraz współautor zbioru opowiadań Grzechy Cudze (2020). Wiersze publikował m.in. w „ArtPapierze”. Laureat licznych konkursów poetyckich. Ślązak, abstynent, posiadacz pomarszczonego psa.

Krysia wojtas

szefowa sekcji grafiki

graficzka (blog) 

 

Powoli kończy studia na kierunkach kultura mediów oraz twórcze pisanie i marketing wydawniczy. Trochę pisze, dużo czyta, ale najwięcej rysuje – tradycyjnie i digitalowo, tworzy kolaże, zapełnia sketchbooki i marzy o projektowaniu okładek albo gier komputerowych. W wolnym czasie poluje na roślinne promocje w biedronce, układa playlisty na Spotify i ćwiczy do roli osiedlowego monitoringu, oglądając pieski przez okno. 

 
Dariusz Kucharek
 
(on/jego)

szef sekcji recenzji wewnętrznych 

Nieco introwertyczny osobnik, choć bez przesady. Woli wszelkie herbaty od dowolnej kawy. Fan fantastyki – głównie fantasy i horroru. Lubi poezję, choć jeszcze niewiele o niej wie. Próbuje nawet sił w pisaniu wymienionych gatunków literackich. Nadał sobie nawet pseudonim, sermoVento. Miłośnik muzyki – głównie metalowej, okołopunkowej i mniej klasycznego rapu. Interesuje się także kwestiami filozoficznymi, humanistycznymi społecznymi. Aktualnie studiuje „bieda filologię”, czyli edytorstwo na UO.

Ola Wewior 

(ona/jej)

recenzentka wewnętrzna menadżerka feedbacków do tekstów

Lubi grzebać w dnie jeziora, ma skomplikowaną relację z papryką. Zbiera wyrzucone warzywa w mieście Poznań. Czyta książki na hamaku i robi w nim dziury łokciami. Publikowała teksty w Szpolu, Szajn i Tlenie Literackim.

ALICJA WIDERA 

(ona/jej)

WEB DESIGNERKA / KOREKTORKA

Szpera w altankach śmietnikowych i robi kolaże ze starych Newsweeków i Przekrojów. Studiowała filologię polską oraz twórcze pisanie i marketing wydawniczy. Uczy obcokrajowców języka polskiego, włącza im czasami Krzysztofa Krawczyka i patrzy na reakcje. Lubi feminatywy, nie znosi zgrubień. Często ma wrażenie, że jest za głupia i musi się więcej doedukowywać, dlatego namiętnie sprawdza ceny kursów i daty rekrutacji, o których potem zapomina.

Natalia Kubicius 

(ona/jej)

Korektorka 

Pisze (obecnie fantasy) i redaguje. Darzy  bezwzględną miłością Islandię i inne kraje nordyckie. Nie marzy, lecz planuje.

DaGmarA

 Walczak

Korektorka 

Studentka ostatniego roku filologii polskiej, szaleńczo zakochana w leśmianowskich światach i zaświatach. Niepoprawna romantyczka, marzycielka, estetka. Kolekcjonerka książkowych antyków i śmiesznych plasterków. Wielbicielka sztuki tatuażu. W wolnych chwilach pielęgnuje swoją pasję do polskiego kina przedwojennego i próbuje zarazić nią swego adoptowanego kociego syna – Jakuba.

Ewa grzesista

KOREKTORKA 

Jest magistrą polonistyki i absolwentką studiów międzyobszarowych. Chodzi z głową w chmurach, najczęściej w piżamie i koco-bluzie. Jest refleksyjną introwertyczką, zbyt roztargnioną w środowisku analityków, zbyt analityczną w otoczeniu romantyków. W chwilach nudy gra w sudoku, zimą jeździ na nartach, czyta eseistykę filozoficzną, powieści z serii „Tajfunów” oraz artykuły z zakresu transhumanizmu i nie-antropocentryzm. Lubi kino niezależne i muzykę z lat 60. – 70. (R&B, soul)

NATALIA Bartnik 

(ona/jej)

KOREKTORKA 

Uwielbia czytać książki, a także pisać opowiadania i  wiersze. Interesuje się psychologią, a wolny czas spędza na oglądaniu sesji RPG. Ukończyła studia z filologii polskiej z tytułem magistra.

Patrycja Klimek

recenzentkA wewnętrzna 

Kiedy była dzieckiem, chciała zostać raperką. Tak zaczęła się jej przygoda ze słowem, więc trochę pisze, ale już nie pod bit. Ma nieposkromioną ciekawość ludzi i ich historii. Z przyczyn etycznych nie je mięsa i z radością chrupie surowe warzywa, którymi (nie)chętnie dzieli się z innymi. Nie umie pisać biogramów.

Aneta Karaban

RECENZENTKA WEWNĘTRZNA 

Studentka filologii polskiej na UAM-ie. Dzięki studiowaniu pokochała poezję współczesną, a zwłaszcza twórczość Krystyny Miłobędzkiej. W przyszłości chciałaby zająć się przekładem – najlepiej  poezji. W wolnych chwilach poszukuje wszystkich terenów zielonych w mieście, ogląda się za pieskami i wzrusza przy zachodach słońca.

 

Joanna (Paula) Oklińska

RECENZENTKA WEWNĘTRZNA 

Po godzinach tonie w słowach, przed godzinami lata na bosaka po deszczu, w trakcie godzin jest biotechnolożką. Próbowała swoich sił również na polonistyce na UAM-ie, ale kierunek opuściła przekonana, że bliżej jej do słów na języku niż tych w podręcznikach. Pasjonuje się zbieraniem najróżniejszych małych przedmiotów, kolekcjonowaniem zapachów i zabawnych cytatów usłyszanych na ulicy. Najlepiej pracuje i tworzy w chaosie i rozrzuceniu.

zuzanna sierleja 

(ona/jej)

RECENZENTKA WEWNĘTRZNA 

Studentka filologii polskiej na UAM-ie ze specjalizacją wydawniczą. Pomimo świadomego wyboru tego działu polonistyki nie marzy o wielkiej karierze redaktorskiej. Chce pisać o ludziach dla ludzi – tylko tyle i aż tyle. Pewnie zabrzmi to trywialnie, ale taka jest prawda: cała jest zbudowana ze słów, historii, które ułożyła w głowie, siedząc w tramwaju, z wierszy zapisanych w notatkach telefonu.

WEronika cichoń 

(ona/jej)

RECENZENTKA WEWNĘTRZNA 

W jej życiu jedyną pewną rzeczą jest miłość do kawy. Ma milion pomysłów naraz i oprócz zajmowania się ich realizacją, w wolnych chwilach czyta, udziela się wolontariacko i głaszcze kota. Pisanie dzienników i wierszy to jej deska ratunkowa. Po roku studiowania filologii polskiej zmieniła kierunek, ale nie wiadomo, czy tak już zostanie. Ciągle towarzyszy jej przepływ ludzi, zainteresowań, ulubionych miejsc i playlist.